בעולם הגדול והרחב

 

ידיעות מקוריות ומעניינות בענייני תחבורה ובטיחות, ותמונות, מרחבי הגלובוס יתקבלו במערכת ברצון. מערכת האתר מבטיחה לפרסם את המעניינות במיוחד. תודה.


 
גרמניה
‎‎‎‎‎
פורשה מסנוורת אסורה?
אפריל 2019
תושב המבורג נהג בגאווה רבה בפורשה שלו מצופת הזהב. הוא היה בטוח שכולם מסתנוורים מיופיה של המכונית. המשטרה חשבה אחרת והאשימה אותו בכך שהפורשה פאנאמרה שלו מסנוורת ומסוכנת על הכביש, ודרשה שיסיר את הציפוי.
נהג הפורשה המוזהבת לא ציית להוראת המשטרה והמשיך לנהוג בה עד שנעצר שוב ורכבו הוחרם.
פורשה פאנאמרה לא מוזהבת


ארצות הברית
 
נהגת הרגה רוכב אופניים בזמן שגלשה בסנאפצ'ט
פורסם: YNET 25.10.17
 
נערה בת 16 מדרום מינסוטה בארה"ב הואשמה שהשתמשה באפליקציית סנאפצ'אט בזמן  שהתנגשה עם רכבה ברוכב אופניים והרגה אותו. רשת CBS דיווחה כי כתב אישום חמור הוגש נגד הנערה, פייג' אליזבת נרבסון, תושבת בל פליין, בגין הריגה ונהיגה בפראות.
לפי העתירה שהוגשה נגדה לבית המשפט, נרבסון נהגה בסוף יוני בכביש מהיר מחוץ לעיר שבה היא גרה כאשר התנגשה ברוכב אופניים, פיליפ אנדרו אילג בן ה-56, והביאה למותו.
עדי ראייה סיפרו לרשויות שרכבה סטה מהמסלול ופגע במעקב הבטיחות - ואז היא התנגשה ברוכב האופניים. משחזור האירוע עולה כי נהגה במהירות של בערך 90 קמ"ש.
בהצהרתה על פרטי האירוע אמרה נרבסון לחוקרים שלה כי היא רק הציצה מטה לרגע ואז התאונה פתאום קרתה. בדיקת משפטית של הטלפון חשפה שהיא הייתה באפליקציה של הרשת החברתית הפופולרית עד לרגע התאונה. היא פתחה את האפליקציה 50 שניות לפני שהתקשרה למוקד החירום 911.


 
 
סין
 
שיימינג (ביוש) להולך רגל שחוצה באדום
פורסם בסוכנות הידיעות AFP ב-29.06.17 
הביא לאתר: איזי נתנאלי
 
ערים בסין יוצאות במבצע נגד הולכי רגל שחוצים את הכביש באור אדום, והן עומדות לעשות זאת באמצעות מערכת זיהוי פנים אוטומטית בצמתים. במסגרת המבצע יפורסמו תמונותיהם של העבריינים – על מסכי ענק.
הערים שישתתפו בקמפיין שוכנות בארבעה מחוזות. מאז החלה המערכת לפעול בעיר ג'ינאן שבמזרח סין בחודש שעבר היא זיהתה כבר 6,000 הולכי רגל חוצים את הכביש באור אדום.
המערכת מצלמת תמונות סטילס וסרטון וידאו באורך 15 שניות של הולך הרגל, והתמונות מוקרנות מיד על מסך – המראה להולך הרגל שהוא נתפס. אחר כך מוצלבות התמונות עם צילומים הנמצאים במאגרי המידע של המשטרה.
"בתוך 20 דקות מוצגים על המסך בצומת תמונתו של העבריין ומידע אישי עליו, למשל מספר תעודת הזהות שלו וכתובת מגוריו", דיווחה סוכנות הידיעות "שינהואה". משטרת התנועה מאפשרת לעבריינים לבחור אם לשלם קנס של שלושה דולרים, לקחת קורס של חצי שעה בכללי תנועה או לעזור לשוטר תנועה במשך 20 דקות. משטרת התנועה של ג'ינאן עשויה גם לפרסם מידע על העבריין בחשבון שלה ברשת החברתית הסינית.
 מפקד משטרת ג'ינאן, לי יונג, סיפר: "מאז שהמערכת החדשה נכנסה לשימוש פחת מספר המקרים של אנשים החוצים את הכביש באור אדום בצמתים הגדולים בכבישים ג'ינגשי ושונגאנג מ-200 ל-20 ביום בלבד".


 
גם בישראל
 
מעגל תנועה מצומצם
עמליה מצא ראתה וצלמה ברמת השרון, בצומת הרחובות תרפ"ד - המייסדים, בכיוון הנסיעה לרחוב הראשונים.
 
מעגל קטנטן כבסיס לתמרורי המעגל, עטרה ענקית שמזמינה לעלות עליה ותמרור 429 ובו משפט בן 13 מילים לקוראים מהירים.
מה היה קורה אם המתמררים היו ממלאים את מצוות שלש השפות בתמרורי מלל, עברית, ערבית ואנגלית? 


 
סין
 
צהוב בעיננים
מקור: ידיעות אחרונות / מסביב לעולם / 14.11.16
 
המשטרה בדרום סין מצאה דרך מקורית להסביר לנהגים את הסכנה שבנהיגה באורות גבוהים המסנוורים את הנהג שבא ממול.
בשבועות האחרונים פירסמה משטרת התנועה של העיר שנז'ן תמונות בעמוד שלה ברשת החברתית "וייבו", שבה רואים את עברייני האורות שנתפסו על ידי שוטרי התנועה והתבקשו לעמוד ולנעוץ מבטים בפנסים גבוהים של מכונית במשך דקה שלמה. זאת בנוסף לקנס כספי של 300 יואן (44 דולר).


 
 
שוויץ
 
נשק וטוס
אצלנו, סמוך לבתי ספר רבים מבקשים מההורים המביאים את ילדיהם ברכבם הפרטי נשק וסע. לאמור: הפרדו בזריזות מהילדים וסעו לדרככם. ואל תפריעו לאחרים המביאים את ילדיהם.
איזי נתנאלי צילם בשדה התעופה בז'נבה את השלט נשק וטוס. לאמור: תן לרכב שהביא אותך לכאן להסתלק ולא להפריע לבאים אחריכם.


 
אוסטרליה
 
ארגזי הבירה חגורים, הילדים לא
שרות "ידיעות אחרונות" מדווח מערבות אוסטרליה רכב פרטי שהשוטרים מצאו בו נהג וילדים שהצעיר בהם בן שנה.
הילדים השתובבו מאחור לא חגורים.
על המושב הקדמי הועמסו כמה ארגזי בירה שנחגרו בחגורת הבטיחות.
לגבר האוסטרלי, לפחות במקרה הזה, הבירה יקרה יותר מילדיו.


וייטנאם
 
עונש חינוכי על עבירת תעבורה
שרות "ידיעות אחרונות" מדווח מהעיר דאנאנג בוייטנאם: עוברי אורח באחד מרחובות העיר ראו נהגת שיושבת לצד הדרך ורושמת על דף נייר: "אני מבטיחה שלא לנסוע נגד כיוון התנועה ברחוב חד-סטרי. אני מבטיחה שלא לנסוע נגד כיוון...". כך 50 פעמים.
כשנעצרה על ידי שוטר בעת ביצוע העבירה, הוצע לה לשלם קנס כספי או לבצע את העונש החינוכי. הנהגת בחרה בעונש חינוכי.
לנו אין ספק בכך שהעונש החינוכי יעיל יותר ולא יישכח לעולם.
 
גובה הקנס: 50 פעם הבטחה לא לחטוא שוב

 
ארצות הברית
 
דוח חיובי
סוכנות הידיעות אי.פי מדווחת: משטרת העיר קונקורד שבמסצ'וסטס החליטה על מבצע של 200 דו"חות חיוביים לעוברי דרך שנהגו כשורה. יירשמו דו"חות חיוביים על רכיבה על אופניים עם קסדה, חציית כביש ברגל שלפניה החוצים מסתכלים לכל הכיוונים, מתן זכות קדימה להולכי רגל על ידי נהגים, חגירת חגורות בטיחות ברכב ועוד.
הצ'ופר למקבלי הדו"חות החיוביים הוא שני כדורי גלידה.
גם זה רעיון. 
 


וייטנאם
 
נרי רוטברג, מנהל קובץ דיני התעבורה הממוחשב מבית "כלכלה יוצרת" ביקר וצילם תמרורים וייטנאמים:
 
    
שימוש בנתיבים לפי סוגי הרכב                                                       קצה תחום הדרך העירונית

 
פרו
 
נרדם על ההגה, עשרות נהרגו
סוכנויות הידיעות מדווחות ב-23.3.15 על  34 בני אדם לפחות שנהרגו ו-70 שנפצעו בתאונת שרשרת שאירעה בצפון מרכז פרו, סמוך לעיירה היארמי. התאונה אירעה לאחר שאוטובוס נוסעים סטה לנתיב הנסיעה הנגדי ופגע באוטובוס אחר. אוטובוס נוסף ומשאית התנגשו שניות לאחר מכן בשני האוטובוסים.
מכוחות ההצלה במקום נמסר שמבדיקה ראשונית עולה כי נהג האוטובוס שסטה מנתיבו ככל הנראה נרדם על ההגה.

 
סקוטלנד
משאית זבל דורסנית
פורסם ב-22.12.14 
כלי תקשורת בסקוטלנד דיווחו כי משאית זבל פגעה בקבוצה של הולכי רגל במרכז העיר גלזגו שבסקוטלנד. שישה בני אדם לפחות נהרגו ויותר מעשרה נפצעו.
האזור שבו התרחש האירוע היה הומה אדם בשל ההכנות לערב חג המולד. המשטרה המקומית חוקרת אם מדובר בתאונה או בפיגוע.

 
ברזיל
 
שותים ונוהגים הורגים ופוצעים
סוכנות הידיעות AP מדווחת: ב-10.11.14, נהג בסאו פאולו איבד שליטה על רכבו ודרס 15 אנשים, בהם שבעה ילדים, שעמדו בסמוך לכנסייה שממנה יצאו. כך דיווחה המשטרה בברזיל. לפחות שני אנשים נפצעו באורח אנוש בתאונה.
על פי הדיווחים במדינה, הנהג נמלט מהמקום וסריקות נרחבות נערכות כדי לאתר אותו. על פי החשד, הנהג היה שתוי בעת התאונה וישנן ראיות ברכב לשימוש בקוקאין ובמריחואנה.

 
דרום סודן
 
56 בני אדם נהרגו בתאונת דרכים בין משאית לאוטובוס
פורסם ע"י סוכנויות הידיעות ב-29.09.14 
 
לפחות 56 בני אדם נהרגו בהתנגשות בין אוטובוס למשאית בדרום סודן. "בתחילה הגיעו לכאן 20 גופות", אמר ד"ר חוויאר אוקדי, רופא בבית חולים בבירת המדינה. "בהמשך הן הוסיפו להגיע ומספר ההרוגים עלה בעשרות רבות".  

 

בריטניה

פורסם ע"י שירות ידיעות אחרונות ב-7.9.14

 

יד ראשונה מרופא? תשכחו מזה

סקר שערכה לאחרונה חברת ביטוח בריטית מעלה שרופאים בכלל ומנתחים בפרט אחראים לתאונות דרכים יותר מכל בעל מקצוע אחר. הסיכוי שהם יהיו מעורבים בתאונה גדול פי 100 (!) מהסיכוי של פקיד בחברת בניה, למשל.

הסקר שמבוסס על ניתוח של שני מיליון תביעות מחברות הביטוח, מצא שמתוך אלף כירורגים שיושבים מאחורי ההגה, 361 גרמו לתאונות דרכים בחמש השנים האחרונות, בהשוואה ל-3.5 אנשי חברת בניה.

 

לא רק רופאים מהווים סכנה על הכביש . מרשימת המקצועות שערכה חברת Moneysupermarket.com מתברר שמתוך עשרת המקצועות הראשונים ברשימה, תשעה שייכים למקצועות הרפאויים והפרהרפואיים, כמו אחיות, יועצים בבתי חולים, ותומכי עבודה סוציאלית בבית חולים.

קווין פראט, מומחה לביטוחי רכב בחברה אמר: "אין ספק שרפואה בכלל וכירורגיה בפרט הם מקצועות עם רמת מתח גבוהה, והסטרס ביחד עם העייפות עלולים לגרום לנהג לנהוג בחוסר זהירות שמסתיים בתאונה".


 

דרום קוריאה

 

חניה בכתום לנשים בלבד

 

אתר ynet מדווח על פרסום בעיתון הבריטי "דיילי מייל" אודות מיזם מיוחד בסיאול בירת דרום קוריאה, שבמסגרתו נבנו חניות מיוחדות ורחבות יותר המיועדות עבור נשים בלבד.

החניות צבועות בצבע ורוד ובהן לוגו של אישה עם חצאית כדי להבהיר לנהגים למי מיועדת החנייה. החניות הוקמו בעיקר בקניונים וקרוב למעליות, כדי לאפשר גישה נוחה.

 

תודה לאיזי נתנאלי שהעביר אלינו את הפרסום. 


ארצות הברית

 

שמחה ומוות בפייסבוק

 

סוכנויות הידיעות מדווחות מצפון קרוליינה ב-26.4.14 על נהגת שהאזינה ברדיו במכונית ללהיט החדש "Happy" ובקשה לשתף את חבריה בשמחתה. ב-08:33 העלתה סטטוס בפייסבוק: "השיר Happy משמח אותי". ב-08:34 נתקבלה הודעה ראשונה במוקד המשטרתי על התאונה בו מצאה הנהגת את מותה. 

להעלה סטטוס בפייסבוק בנהיגה ולמות.


 

בלגיה

כ-100 כלי רכב התנגשו בערפל כבד

סוכנות הידיעות AP מדווחת על כ-100 מכוניות ומשאיות המעורבות בשלוש תאונות דרכים שנגרמו ב-3.12.12 בכביש ראשי במערב בלגיה בשל ערפל כבד. לפחות אדם אחד נהרג ו-54 נפצעו.

כוחות ההצלה פעלו שעות רבות כדי לחלץ נוסעים שנלכדו ברכביהם. בשל הערפל היה קושי בפינוי הפצועים באמצעות מסוק.

הנה הוזהרנו לקראת החורף שלנו.


 

ארצות הברית

איך את/ה הולך?

בני נוער כהולכי רגל

מקור: בטרם לאנשי מקצוע - גיליון אלקטרוני, נובמבר 2013 - מידע מדעי מהארץ והעולם
 

 

בארה"ב 50% מכלל מקרי תמותת הולכי הרגל הם בקרבבני נוער בגילאים 15-19, המהווים רק 27% מאוכלוסיית הילדים מתחת לגיל 19.
מחקר תצפיות הכולל 34,325 בני נוער מחטיבות ביניים ותיכונים, בחן התנהגות ואמונות של בני נוער ביחס לחציית כבישים והסחת דעת כתוצאה משימוש במכשירים אלקטרוניים.

1מכל 5 תיכוניסטים ו-1 מכל 8 תלמידי חטיבות ביניים נראו חוצים את הכביש תוך הסחת דעת עקב שימוש במכשירים אלקטרוניים.

מהתצפיות עולה כי 39% התכתבו ו- 39% היו עם אוזניות תוך כדי חציית חציית הכביש.

הייחודי בהסחת דעת טכנולוגית הוא "נטרול" העיניים או האוזניים מהמתרחש בסביבה.
בשיחות המחקר עם 2,441 בני נוער עולה כי 78% מבני הנוער, זיהו כקבוצת סיכון להיפגעות מדריסה כהולכי רגל, דווקא ילדים קטינים או גדולים מהם. עוד עולה כי בנות נוטות יותר להסחת דעת מתוך הליכה, עם זאת, שיעור תמותת הולכי רגל הוא פי 1.8 גבוה יותר אצל בנים.

בהתאם לממצאים גובשו ארבע המלצות מרכזיות להורים ואנשי מקצוע ליישום מול בני נוער:
1.דברו על זה- הורים ואנשי מקצוע דברו עם בני הנוער על הסכנות בחציית כבישים תוך הסחת דעת.
2. עם קבלת המכשיר הסלולרי לראשונה, הנחו את הילדים להתנתק מהמכשיר בזמן חציית כבישים ואל תפסיקו לדבר על זה.
3. דוגמא אישית- בכל חציית כביש הדגימו חצייה בטוחה ללא שימוש במכשיר הסלולרי.
4. זהו את הסיכון- שימו לב והתייחסו לבני נוער שפועלים תוך הסחת דעת ופעלו ישירות מולם

Ferguson RW, Xu Z, Green A, Rosenthal KM. Teens and Distraction: An In-Depth Look at Teens’ Walking Behaviors.Washington, DC: Safe Kids Worldwide, August 2013


 

בריטניה

 

ע ר פ ל   כ ב ד!!!

ב-5.9.13, קרוב ל-200 בני אדם נפצעו בתאונת דרכים המונית שבה היו מעורבים יותר מ-100 מכוניות עקב ערפל כבד במחוז קנט שבבריטניה. רשת BBC הבריטית דיווחה כי שישה מהפצועים במצב קשה.

 

ערפל בישראל


 

איסלנד

 

דגי חצייה

התמונות צולמו על-ידי עמליה מצא באי הגדול, והיחידי המיושב, מבין איי ווסטמאן הסמוכים לאיסלנד.
תושבי האי מתפרנסים בעיקר מדיג. 

בתמונה מימין: איורים של דגי סול מסמנים את מעברי החצייה להולכי רגל. 
בתמונה משמאל: איורי דגים מזנים שונים מסמנים את כיווני ההליכה לעבר הכניסה לנמל.


 

איטליה - פומפיי

 

מעבר חציה בן אלפיים שנים

 
מאת: אילן גרודסקי מנהל תחום טכנולוגיה בעמותת אור ירוק

פורסם ב"על הדרך", עלון המידע של אור ירוק, גיליון מס' 33 - יוני 2013 

   

לאחרונה ביקרתי בפומפי, עיר עתיקה באיטליה אשר התגלתה בשנת 1748 מתחת לארבעה מטר של אפר וחומר געשי. עיר של 20,000 תושבים "הוקפאה" ב-24 באוגוסט שנת 79 לספירה בעקבות התפרצות הר הגעש 'ווזוב' במחוז קמפניה.
אינני מומחה לארכאולוגיה, אמנות או תכנון
אורבני, אך כשגיליתי את הגרסה האיטלקית לסימון "מעבר חציה להולכי רגל" בחרתי אותו כנושא למאמר קצר זה.
בויכוח התחבורתי על הקמתם של מעברי חציה מוגבהים בישראל אני מתכבד להביא את הגרסה העתיקה.
המעבר בנוי מאבני שיש דומות בצורתן לסימון ה"זברה" המודרני שאנו מכירים, מוגבה מן הדרך בעקבות הרפש של בעלי החיים. מאפשר מעבר של בהמת המשא על המדרגה וגלגלי העגלה חולפים משני צידיה.

 

 

בתמונה: אילן גרודסקי חוצה במעבר חציה מוגבה


 
ארצות הברית     

 

תקנה 25: לא ינהג אדם רכב אלא אם הוא בקי בהפעלתו ובשימוש בו

 

שירות "ידיעות אחרונות" מדווח על שלושה צעירים מפלורידה שהתכוונו לגנוב מכונית. הם הצמידו אקדח לראשה של הנהגת והורו לה לצאת. זמן קצר לאחר מכן הם נאלצו לנטוש את המכונית כשהתברר שזאת מכונית עם הילוכים, ולהם אין מושג מה עושים עם הקלאץ'.

איזהו הרכב הלא גניב? - בעל תיבת ההילוכים הידנית.

מה זו הדוושה המיותרת משמאל לברקס?

מה זו הדוושה המיותרת משמאל לברקס?


 

פורטוגל

 

בקרה וצלמה עמליה מצא.

 

תמרור נפוץ, מזמין להאט לפני בית ספר

תמרור נפוץ, מזמין להאט לפני בית-ספר

 

 

 

בעיר פורטו, לפני כניסה לגשר החוצה את הנהר, מורה התמרור לנהגי המשאיות הכבדות להאט. תמונת החלזון

הטבועה בתמרור ממחישה לנהג מהי המהירות המומלצת

.


 

גם באמריקה המהירות הורגת

 

סוכנות הידיעות AP מדווחת ב-31.3.13: שלושה בני אדם נהרגו ו-25 נפצעו בסדרת תאונות בכביש מהיר בארצות הברית, שבהן היו מעורבים 95 כלי רכב. לפי המשטרה, מדובר ב-17 התנגשויות שונות בכביש הררי ליד הגבול שבין המדינות וירג'יניה וצפון קרוליינה.

דוברת של משטרת וירג'יניה מסרה כי הוצבו שלטים בכבישים השונים שהזהירו את הנהגים מפני ערפל כבד. לדבריה, התאונות התרחשו בעיקר בשל מהירות נסיעה גבוהה מדי.


 

נתיב לאופניים בפריס

 

בקרה וצלמה עמליה מצא.

 

שאלת המערכת: היי הרוכב האלמוני, מאין באת ולאן אתה רוכב?


 

תאונות אסורות

 

אחת מתוך סדרת תמונות שצולמו בצפון הודו המשוטטות באינטרט. המקור בשלב זה לא ידוע, לכשיוודע יפורסם. אלינו הגיעה באדיבותו של איזי נתנאלי. 

תאונות בכביש זה אסורות


 

כללי בטיחות בהשכרת רכב בחו"ל

 

את השיעור המעשי הטוב ביותר בנושא השכרת רכב בחו"ל אפשר ללמוד מהסיפור הבא: תייר ברומא החנה את הרכב השכור בחניה מקורה בווילה בורגזה (Villa Borghese) אזור החניה היה צפוף ומואר למחצה. בתוך שבריר שנייה פגע הנהג במחסום בטון שלא יכול היה לראותו במראה הצידית או האחורית. הנזק היה מזערי, כיפוף קל בפח, אך עוגמת הנפש הייתה גדולה וגררה אחריה עלויות רבות שלנהג לא הייתה כל שליטה עליהן.

גם אם אתם נהגים זהירים בעלי עבר נקי, השכרת מכונית בחו"ל מציבה בפניכם אתגרים מיוחדים, כמו, נהיגה בדרכים זרות, תמרורים מוזרים ובלתי מוכרים, או נהיגה בצד השני של הכביש.

לכן, כששוכרים רכב בחו"ל מומלץ לרכוש מהחברה גם שני סוגי ביטוח שיאפשרו לכם לנהוג בנחת ובידיעה שלא משנה מה יקרה, אתם מכוסים.

פוליסת הביטוח הראשונה נקראת Collision Damage Waiver, או בקיצור CDW, והיא מכסה כל נזק שנגרם לרכב (גניבה, גרירה, והוצאות אובדן הכנסות שנגרמו לחברת ההשכרה כתוצאה מהשבתת הרכב).

הפוליסה השנייה נקראת Liability(חבות). ביטוח זה מעניק כיסוי ביטוחי במקרה שהרכב היה מעורב בפציעת אנשים או בפגיעה ברכוש אחר מלבד הרכב השכור). שתי תכניות אלה מגדילות אמנם את עלות השכירות ליום, אך הן שוות את השקט הנפשי.

 

האם אתם מכוסים בביטוח?

זכרו, העובדה שאתם נהגים זהירים אינה ערובה לכלום. תמיד יש הפתעות בדרך ותמיד כדאי להתכונן לבלתי צפוי בעת הנהיגה בכביש, קל וחומר כשנוהגים בדרכים לא מוכרות ובמדינה זרה עם שפה וחוקים שונים. אנשים רבים מחליטים על השכרת מכונית בחו"ל, אבל לא דואגים לרכישת פוליסות הביטוח שהוזכרו לעיל, להיפך, הם רואים באלה שכן רוכשים ביטוחים אלה, "פריירים".

רבים משוכרי הרכב לא רוכשים ביטוח מחברת ההשכרה כי לדעתם מכירת פוליסות ביטוח אלה מהווה מרכז רווח בלתי הוגן מצד חברות השכרה, כי יש להן מוסכים משלהן וכל פגם או נזק מתוקן במוסכים אלה בקלות ובזול. אחרים אינם רוכשים פוליסה זו משום שהם מניחים שכבר יש להם כיסוי הולם במסגרת פוליסה כזו או אחרת שיש להם בבית, למשל ביטוח מחברת כרטיס האשראי, שיכסה אותם בעת הצורך. אולם לא כך הדבר, שום ביטוח בישראל לא יחול גם על הרכב השכור בחו"ל. יש אמנם חברות כרטיסי אשראי או חברות ביטוח אחרות שמבטחות את הלקוחות בביטוחי גוף ורכוש כאלה ואחרים, אבל, לעולם לא יספקו ביטוחים אלה את הכיסוי המלא במקרה של תקלה ברכב ששכרתם בחו"ל.

 

כמה טיפים חשובים

 • לפני שאתם יוצאים לדרך רצוי לבדוק את הרכב היטב מבפנים ומבחוץ. אם אתם מוצאים שריטה או כל נזק אחר ברכב – ציינו זאת בפני נציג חברת ההשכרה, כדי שלא תואשמו בגרימת נזק זה לאחר החזרת הרכב.
 • אם אתם רגילים לנהוג ברכב עם גיר אוטומטי, מומלץ מאד להזמין רכב כזה. אל תניחו שתקבלו באופן אוטומטי רכב עם גיר אוטומטי, עליכם לציין זאת במפורש בעת ההזמנה.
 • במדינות רבות ההתחשבות ההדדית והנימוס בעת הנהיגה הם חלק מכללי ההתנהגות בכביש. מומלץ להתנהג בהתאם.
 • כבישים רבים בחו"ל מכוסים במצלמות ובשוטרים רבים שמטרתם לאכוף את חוקי הנהיגה המקומיים.

בכל מקרה, ככל שהדבר תלוי בכם, לא מומלץ להיקלע לאירוע תחבורתי עם רכב שכור, כי הקנס גבוה והאירוע פוגם בנסיעה.

 

מוגש ע"י חברת הרץ


 

קולומביה

תחץ הכותרת "רישיון להרוג" קראנו בידיעות אחרונות דיווח של ביאטריס אוברלנדר, על אדם שהרג בתאונה קשישה בעת שנהג בשכרות ובעת שרישיונו בפסילה ל-900 שנה (תשע מאות שנה). הפסילה לכל חייו פלוס, שמטבע הדברים תלך עימו לקבר, נגזרה עליו לאחר שנתפס ארבע פעמים נוהג בשכרות, כמו כן נגזרו עליו קנסות בסכום כולל של 1.4 מיליוני פסוס קולומביאנים (783,000 דולר).

בקולומביה, בתאונה שכזו, יואשם הנהג ברצח.

אם ייכלא לכמה עשרות שנים, אפשר שלא ינהג יותר בשכרות ובפסילה.


 

אוסטרליה

חגי ליכטיג מטייל באוסטרליה ברכב שכור. כשראה על קיר הפייסבוק של ב.ב.ד את הידיעה על עורך הדין שהתראיין בטלביזיה בנשא האלכוהול והנהיגה, עשה לייק וקלט בעיניו שבחלקה הפנימי של שמשת רכבו השכור מתנוססת מדבקה שמזהירה את הנוהגים ברכב מלעשות שטויות, בהן את סכנת האלכוהול. צילם ושלח לנו.

שימו לב למרכז המדבקה: "הגבלת ריכוז האלכוהול בדם 0.05%".

 


 

רוסיה

 

200 ק"מ פקק

קראנו במעריב, ניסן צור, 4.12.12: עשרות אלפי מכוניות, בהן גם 4,000 משאיות, נתקעו בסוף השבוע האחרון בפקק תנועה ענקי שהשתרע לאורך 200 ק"מ על הכביש מההיר M10 המקשר בין מוסקבה לסנט פטרסבורג. הגורם לפקק: הדרך כוסתה בשלג כבד.

נהגים רבים בילו בדרך בין 24 שעות ל-3 ימים. יזמים זריזים (גזלנים) מכרו מזון ושתיה לאורך הדרך, יזמים אחרים עברו במקום ומכרו דלק לנהגים שהשאירו את מנועיהם פועלים כדי להפעיל את החימום בקור הכבד.

חצי נחמה ל"תקועים" בפקקים, אולי פקקונים, בכבישי ישראל.


 

ארצות הברית

 

עבירת ארוחה

נובמבר 2012: נהגת בעיר קנטון במדינת אוהיו התעלמה או התבלבלה משוטר שכיוון את התנועה במקום שבו נערך מרוץ מרתון ופגעה בו.

כיוון שחג ההודייה קרוב גזר עליה השופט להכין ארוחת חג לשוטר הנפגע ולעוד שני שוטרים שאינם בכושר עבודה מסיבות בריאותיות.

מקורי.


 

רוסיה 
 
שיכור נהג ב-200 קמ"ש ואיבד שליטה - 7 נהרגו

סוכנות הידיעות AFP מדווחת כי ב-22.9.12, נהרגו שבעה בני נוער בתאונה במוסקבה. נהג שנסע במהירות 200 קמ"ש התנגש במערב העיר בתחנת אוטובוס שבה המתינו הנערים. האיש, שנהג בגילופין, איבד שליטה על מכוניתו כשפגע בבני האדם שעמדו בתחנת האוטובוס. הנהג עצמו נפצע קלות בתאונה.

המהירות הורגת! האלכוהול הורג!

 


 

קנדה

 

זהירות קרה - סכנת החלקה

ביקר וצילם: נרי רוטברג מ"כלכלה יוצרת", עורך האוגדן הממוחשב של דיני התעבורה.

 

 

התמרור מוצב לפני גשרים שבהם, בגלל החלל שמתחתם, הכביש קופא בקטע שעל הגשר.


 

גרמניה

 

חניה לגברים בלבד

 

ראש עיריית טרייברג (ביער השחור) הקצה בחניון בית העירייה מקומות חניה לגברים בלבד. לכאורה, כוונתו לגבי הנשים הייתה טובה, בעוד מקומות החניה הפתוחים לכול הם רחבים ומוארים, אל מקומות החניה הצרים והחשוכים הוא מכוון את הגברים, שהרי אלה יודעים לתמרן למרחבי חניה צרים וחשוכים.

ראש העירייה ידע שמעשהו זה יגרור תגובות המתייחסות אליו כשובניסט, אבל מה לא עושה ראש עירייה מסור למען אזרחיותיו...

בינתיים הפך החניון למוקד משיכה לגברים הבאים לבחון את יכולות הרוורס שלהם.

למערכת האתר לא ברור מדוע לא קבע ראש העירייה, המסור כל כך לנשות עירו, שמקומות החניה הרחבים והמוארים הם לנשים בלבד, אלא להיפך.


 

ארצות הברית

 

בגלל הפפראצי
  

הזמר הצעיר האמריקני אליל הנוער ג'סטין ביבר נעצר ב-7.7.12 בלוס אנג'לס נוהג במהירות 160קמ"ש בכביש מהיר שהמהירות המותרת בו היא 105 קמ"ש. ביבר ועדי ראייה טענו בפני השוטרים שהוא נמלט מצלמי פפראצי.

הפפארציס נעלמו מהשטח.

על זה נאמר, על משקל "המהירות הורגת", "התהילה הורגת". 


 

הודו

אוטובוס נפל לנהר הגנגס. 26 נהרגו

ב-23.5.12, עוד אנו מבכים את משפחת אטיאס שנספתה במורד לטבריה, אנו מתבשרים כי 26 בני אדם נהרגו וארבעה נפצעו קשה כשאוטובוס שהסיע צליינים הינדים נפל לתוך נהר הגנגס במדינת אוטרקהנד שבצפון הודו. מהמשטרה המקומית נמסר כי התאונה אירעה כשנהג האוטובוס איבד שליטה על הרכב בזמן שניסה לעקוף משאית.

שימרו על השליטה ברכב, היא יקרה לנו. השליטה היא עניין של מהירות נכונה ורכב תקין. זה אפשרי. 


 

אנגליה

 

תרוצים

קראנו במדור "עולמי" במגזין של מעריב, 20.5.12:

- נהג נלכד במהירות מופרזת וטען כי לא ראה את התמרור והוא בכלל בדרכו לבדיקת ראייה.

- רוכב אופניים נלכד במהירות טיסה וטען שזה לא הוגן לתפוס אותו בירידה.

- דיבר בטלפון בנהיגה וטען שהעובדה שהרכב שמאחוריו הוא ניידת סמויה הכשילה אותו.

 - נהגת במהירות מופרזת בכביש שרק היא בלבד נסעה בו טענה שהתאימה את מהירותה לזרם התנועה.

- דיברה בטלפון וטענה שהטלפון שלה בבית והיא אכלה בכלל סנדוויץ. השוטרים ביקשו לרשום את מס' הטלפון שלה וחייגו מייד. הטלפון צילצל בכיסה.

- לא חגר וטען שהוא מתקשה להסתגל לחוק החודש (החוק באנגליה בתוקף מ-1982).


 

רומניה

 

הנוסעת בעירום

תקנות התעבורה בישראל, וכפי הנראה גם במדינות אחרות בעולם, אינן קובעות מה ילבשו הנהג או הנוסע ברכב. לפיכך לבוש כבד מאד, שקרוב לוודאי מפריע לנהוג אינו בבחינת עבירה, כך גם לגבי לבוש מינימלי מאד - אפילו עירום מוחלט אינו עבירה.

ב-30.4.12 הביא ניסן צור לידיעת קוראי "מעריב" כי צעירה ברומניה רכבה במרכז העיר קונסטנטה עירומה לחלוטין על המושב האחורי של האופנוע שהיה נהוג בידי בן זוגה. שוטר עצר את הזוג ורשם דו"ח כנגד הצעירה על אי... חבישת קסדה. לאחר רישום הדו"ח איפשר להם השוטר להמשיך בנסיעה כשהצעירה עירומה.

העיקר שהגולגלת תהייה מוגנת.


 

מכסיקו

 

חיבור רופף

לפחות 30 בני אדם נהרגו ב-20.4.12 בהתנגשות בין אוטובוס למשאית במחוז וראקרוס שבמזרח מכסיקו. 20 בני אדם נוספים נפצעו בתאונה.

התאונה אירעה בקטע מפותל של הכביש, ומחקירה ראשונית עולה כי מכולה שהייתה מחוברת למשאית התנתקה ממנה ופגעה באוטובוס.

מה עם התקני חיבור סובב? אינם קיימים במכסיקו, לא ננעלו או שמא לא החזיקו מעמד?


 

צרפת

בטיחות ילדים ורוכבים בצרפת

התרשמה וצילמה: עמליה מצא

 

ילדים בחבל הדורדון מבקשים מהנהג: "חשוב עלינו, האט!"

וליתר בטחון המהירות המרבית מוגבלת ל-30 קמ"ש.


 
שביל אופניים בעיר סרלט (SARLAT). 
מי לא יבחין בסימונים כל-כך ברורים?

 


  

אנגליה

התרשם וצילם: דני שטרוזמן
 
מיתון תנועה בלונדון

האטת המהירות ברחובות עורקיים רבים בשכונות מגורים נעשית על-ידי הצרת הכביש עד כדי מעבר בקושי לכלי רכב רגיל. תחילה מוצב שלט המודיע שהנתיב מוצר ל-"6'6 (6 רגל ו-6 אינצ', שהם 1.98 מטר). מוסיפים פס האטה לפני ההצרות ומגביהים את המקום הצר שנותר בין המדרכה למרכז הכביש, שבו ניצבים עמודים איתנים על שפה מוגבהת. המהירות המרבית מוגבלת ל-20 מייל/שעה (כ-30 קמ"ש).

 

          
 
         
 
לחיי הולכי הרגל
מעברי חצייה מוגבהים הם מחזה נפוץ ברחובות השכונתיים בלונדון, אבל לא זה עיקר הסיפור. הלכתי ברגל באזור סואן ונזקקתי להדרכה. פניתי לאדם מבוגר מוליך אופניים בידיו. האיש הזכיר לי את הקשישים החביבים בקומדיה "בערוב ימי היין" בערוץ הבידור של ה-BBC. שאלתי אותו בשפתו כיצד להגיע ליעדי. האיש השיב לי באדיבות משובחת וסיים באמירה: "ועשה לי טובה, בחור צעיר, שים לב כשאתה חוצה את הכביש". התפעלתי, ונדהמתי כאשר כעבור שעה, במקום אחר, פניתי בשאלה אחרת לאדם אחר, וגם הוא סיכם באמירה: "...וחצה את הכביש בזהירות".
איך מאמצים את שיטת ההסברה הזו שבה כולם מזכירים לכולם? זה חייב לעבוד!

 


 

צרפת

קסדה בראש טוב

קסדה מפחיתה את הסיכון לפגיעת ראש גם במקרה של פגיעת רכב, כך מדווח הגיליון אלקטרוני של "בטרם" לאנשי מקצוע, אפריל 2012.

בצרפת, מספר מקרי התאונות הקשות של רוכבי אופניים זהה לזה של הולכי רגל, כאשר רכיבה על אופניים מהווה רק 3% מכלל אמצעי התנועה (הליכה מהווה 22% מאמצעי התנועה). חבישת קסדה זוהתה זה מכבר כגורם מגן מפני פגיעות ראש. מחקר מקרה ביקורת חדש, שבוצע בצרפת על בסיס נתוני היפגעות של רוכבי אופניים בין השנים 1998-2008, מצא כי גם עם המעבר לשימוש בקסדות רכות, הנפוץ בשנים האחרונות, לקסדה יש תרומה משמעותית בהפחתת הסיכון לפגיעת ראש. בנוסף לכך, גם בהיפגעות כתוצאה מפגיעת רכב ברוכב אופניים, לקסדה יש תרומה במניעת פגיעת ראש.

לתשומת לבם של הפוליטקאים שלנו שכשלו בכך שפטרו רוכבי אופניים בגירים מחבישת קסדות בערים.


 

הודו

מנע תאונה עם אופנוע ואיבד שליטה. 14 הרוגים

סוכנויות הידיעות מדווחות ב-20.3.12 על אוטובוס שהסיע כ-40 תלמידים בדרום הודו שסטה לתוך אגם. בעת מסירת הידיעה ידוע על 14 תלמידים שנהרגו.

הנהג  איבד שליטה על האוטובוס כשניסה להימנע מהתנגשות עם אופנוע.

התנגשות מונעים קודם, על-ידי מניעת מצב החירום. תגובה בזמן חירום עלולה להיות מאוחרת מדי. הנהג ההודי למד זאת על חייהם של 14 תלמידים.


 

שוויץ

מנהרה קטלנית מאד

ב-14.3.2012 דווחה סוכנות הידיעות רויטרס על 28 בני אדם שנהרגו, מהם 22 ילדים, בתאונת דרכים שאירעה כשאוטובוס שהסיע תיירים בלגים התנגש בקיר בתוך מנהרה בקנטון ואליס שבשוויץ. באוטובוס היו 52 נוסעים ששבו מחופשת סקי.

הזהרו במנהרות! מנהרות נחפרות ונחנכות בשנים האחרונות גם בישראל. אין שוליים ברוב המנהרות. צריך לנהוג על-פי המגבלות שמציבה המנהרה בפני הנהגים.


 

ארצות הברית

שיאן הנכשלים במהירות מופרזת

עוד אנחנו מדברים בעד ונגד מצלמות המהירות במקומותינו, נלכד באורגון נהג , בתוך שעה אחת, נוהג במהירות מופרזת. סה"כ הקנסות שהצטברו לו לתשלום בשעה זו - 2,000 דולר. בנוסף הוא צפוי לפסילת רישיון לתקופה ממושכת.

הגבר בן ה-34 מיהר בסך-הכל לבית משפט לדיון באשמה של אחזקת סמים. בפעם הראשונה נתפס נוהג במהירות 113 מייל/שעה (169 קמ"ש), לאחר רישום הדו"ח הפיק לקח ונהג ונתפס במהירות נמוכה יותר - 105 מייל/שעה (158 קמ"ש), ובפעם השלישית רק 99 מייל/שעה (148 קמ"ש). המשטרה המקומית מדווחת שמייד אחרי הפעם השלישית הוא נמדד שוב, אבל הפעם הראה הצג של הממל"ז רק 69 מייל/שעה (104 קמ"ש) ועל כך הוא כמובן לא קיבל דוח.

האם הסמים הם הממריצים?

(פורסם: 12.3.12)

 

רוורס - אגדה אמריקאית

הסיפור הזה, שפורסם על-ידי סוכנויות הידיעות, נשמע לנו מטורף או לא אמיתי. האם מישהו מגולשינו המקצועניים יידע להסביר זאת?

תושבת פלורידה, בת 82, נדרסה על-ידי מכוניתה. זה קרה כשיצאה לאסוף את הדואר שלה מהתיבה והשאירה את המכונית בהילוך אחורי עם דלת פתוחה. המכונית התחילה לנוע והדלת פגעה בה. המכונית המשיכה לנוע במעגלים ועוברי אורח נועזים הצליחו לחלץ את האישה שנפגעה. המכונית המשיכה במעגלים לאחור שעה ששוטרים ומכבי האש שהוזעקו ניסו לעצור אותה. הניחו דוקרנים על הדרך שגרמו לפיצוץ הצמיגים, כבאית אמיצה נסתה לקפוץ אל תוך הרכב ונפגעה אף היא, והמכונית בשלה: נוסעת במעגלי רוורס. בסופו של דבר, סגן השריף העמיד לפניה ניידת שעצרה את הנוסעת לאחור.

אמת או צ'יזבאט? 

(פורסם: 12.3.12)


 

ארצות הברית

ילד בגיל 9 לא נוהג לבד

במצלמת אבטחה של תחנת דלק בבראונסטון מישיגן נראה גבר יוצא מהמושב האחורי של הרכב לתדלק, וממושב הנהג יוצאת ילדה. עד ראיה התקשר למשטרה לדווח על "ילדה נוהגת, אבל היא נוהגת ממש טוב". שוטרים חשו למקום ומצאו שהילדה יושבת במושב מגביה (בוסטר), ולא כדי להגביה אותה לגובה החגורה האלכסונית, אלא כדי לראות את הדרך. ומה אמר האב? "אם שותים לא נוהגים. אני שתיתי, בתי לא שתתה, אז היא נהגה".

גם אם הגדולים שותים, ילדים לא נוהגים.

 

חגיגת המיליון וחצי פלוס ק"מ

תושב מיין נסע במכוניתו מיליון שש מאות אלף ק"מ, ועוד הבוכנות נטויות (הרכב נוסע בלי בעיות). דוברת חברת הונדה, יצרנית הרכב, אמרה שטרם נשמע כדבר הזה. בעל המכונית, שרכש אותה ב-1996 משומשת עם 120 אלף ק"מ, הודה ש"היא כבר מזדקנת", וסיפר כי כמכונאי רכב במקצועו טיפל ברכב במו ידיו, ובמשך השנים החליף לו הגה, חגורות בטיחות, משאבת דלק וריפוד. סוכנות רכב במיין כבדה את הרכב ובעליו בטכס לציון המאורע.

...ואצלנו ממהרים להחליף מכוניות אחרי 50,000 ק"מ.

 

הדו"ח מלפני 57 שנה

אישה בנברסקה קבלה דו"ח חניה ב-13.7.54. הדו"ח בסך 10 סנט שולם במשטרה בתחילת נובמבר 2010, על-ידי אדם שסיפר כי מצא את דו"ח בין חפציה של אמו והחליט לשלם. מפקד התחנה אמר כי בכוונתו למסגר את דו"ח החניה ולתלות אותו במשרדו.

בדו"ח שניתן לפני 57 שנה כתוב: "אנחנו מאוד מצטערים להשאיר את המסמך הזה, עם זאת, מספר מקומות החניה כה מוגבל שאנחנו חייבים לחלקם. אתה מוזמן להשאיר מטבע במעטפה ולשלשל אותה לתיבה האדומה הממוקמת בפינה".

נעים ומנומס. אבל 54 שנה הם כא

חדשות

 • קורונה - הארכת תוקפם של רישיונות רכב ונהיגה

  צו תעבורה והוראת שעה שפורסמו ברשומות ב-25.9.20, מאריכים את תקפם של רישיונות הנהיגה ב-90 יום והרכב ב-60 יום. יש עוד פרטים.

  קראו עוד...

  הארכה לבדיקת חורף

  הוראת שעה קובעת שבדיקת החורף החלה על כלי רכב מסוימים אפשרית השנה עד סוף נובמבר 2020 (במקום סוף אוקטובר).

  קראו עוד...

  שלוש מערכות בטיחות חדשות שיזכו בהטבות מס

  הטבות מס אושרו למערכת בלימה אוטומטית בנסיעה לאחור, התרעה במצב של עייפות והסחת דעת ולמניעת שכחת ילדים ברכב, החל מינואר 2021.

  קראו עוד...

  מחירון "ממלכתי" לרכב משומש - רפורמה

  משרד התחבורה וחברת דואר ישראל הגיעו לסיכום על קידום הרפורמה בענף המכוניות המשומשות, שתאפשר לראשונה בישראל לקנות רכב משומש במחיר ריאלי ובשוויו האמיתי.

  קראו עוד...

  מערכות בטיחות והחלפת שמשה קדמית ברכב

  אגף הרכב ושרותי תחזוקה פרסם בתחילת ספטמבר 2020 את ההודעה שלהלן והפיץ אותה לידיעת איגוד שמאי הרכב, איגוד המוסכים, איגוד יבואני הרכב, איגוד קציני בטיחות, איגוד מכוני רישוי, מוסכים לזגגות רכב ולידיעת כלל הציבור.

  קראו עוד...

  בזכות הקורונה: לא יוגבל רישיון הנהיגה של חייב בתשלום מזונות

  זאת על פי הוראת שעה שתוקפה עד 27.2.2021. שר המשפטים יוכל להאריך את תוקף ההוראה.

  קראו עוד...

  נהיגה נכונה - דחיית ביצוע קורסים

  נהגים הנדרשים לבצע קורס נהיגה נכונה בעקבות צבירת נקודות או קורסי רענון יקבלו הארכה לביצוע הקורסים עד ל-1 במרס 2021.

  קראו עוד...

  חידוש רישיון נהיגה ורישיון רכב באמצעות זיהוי קולי חכם

  השירות מאפשר לבצע חידוש רישיונות נהיגה ורכב באמצעות זיהוי קולי, ללא כל תלות במענה אנושי ובשעות פעילות המוקד.

  קראו עוד...

  גלגל חילוף (רזרבי) ברכב כבד

  האם ניתן לקבל פטור מגלגל רזרבי במשאיות? התשובה היא כן, אולם יש לפעול לפי נוהל משרד התחבורה המצורף.

  קראו עוד...

  שינויים בדיני התעבורה ובתמרורים.

  פורסמו ב-22.7.20, בתוקף מ-21.8.20. שינויים רבים נוגעים לאופניים ויש עוד.

  קראו עוד...

  גלגינוע (קורקינט) המוות

  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה ב-27.5.20 את נתוניה לגבי תאונות דרכים בשנת 2019. מהנתונים עלה כי ב-2019 אירעו 12,670 תאונות דרכים עם נפגעים - עלייה של 0.9% ביחס ל-2018.

  קראו עוד...

  בוטלה חובת מאפרות ברכב

  בוטלה תקנה 362 הקובעת כי: "ברכב מנועי - למעט אוטובוס, מונית, אופנוע ותלת אופנוע - יותקנו מאפרות במספר ובמקומות המאפשרים את השימוש בהן לכל אדם הנמצא בתוך הרכב מבלי שיצטרך לעזוב את מושבו".

  קראו עוד...

  סוף ל"טופס הירוק"

  מעתה תלמיד נהיגה יגיש את הבקשה ללימוד נהיגה (הטופס הירוק) באופן מקוון באתר משרד התחבורה וימלא הצהרת בריאות רפואית. במידה והצהרת הבריאות תקינה, התלמיד יצטלם באחת מתחנות הצילום ויבצע בדיקת ראייה, שתעודכן "און-ליין" בטופס המקוון.

  קראו עוד...

  הצהרת בריאות כל 5 שנים

  מעתה על קצין הבטיחות בתעבורה בתאגיד לדרוש הצהרת בריאות מהנהגים אחת ל-5 שנים במקום אחת לשנתיים.

  קראו עוד...

  שינוי בשיטת הניקוד – הקלה וסימן שאלה

  רישיון הנהיגה של הצובר 36 נקודות תקפות בשיטת הניקוד ייפסל, כבעבר, לשלשה חודשים, אך לא יידרש למבחן עיוני. הייתכן?

  קראו עוד...

  הקורונה דוחה חידוש רישיונות נהיגה ורכב וקורסי "נהיגה נכונה"

  בעקבות החלטת הממשלה על צמצום התנועה במרחב הציבורי לצרכים חיוניים בלבד, הוארכו תוקפם של רישיונות נהיגה ורכב וקןרסי "נהיגה נכונה" ורענון יידחו.

  קראו עוד...

  מחדשים רישיון נהיגה באתר או בטלפון ומקבלים אותו מייד באימייל

  קראו עוד...

  הנפקת רישיונות ברישיומט עם כל כרטיס אשראי

  עד כה, ניתן היה לשלם ולהנפיק רישיונות רכב ונהיגה ברישיומט רק באמצעות כרטיס האשראי האישי של בעל הרכב או בעל רישיון הנהיגה.מעתה יוכל כל נהג לחדש את רישיונות הנהיגה והרכב, באמצעות כרטיס האשראי בבעלותו, גם עבור בני משפחתו.

  קראו עוד...

  תיקוני תקנות – פורסמו ב-29.12.19

  אין צורך ב-8 שנות לימוד לרישיון נהיגה למונית; ניתן להעביר בעלות יחיד על רכב באופן מקוון.

  קראו עוד...

  פורסם ברשומות ב-19.9.19

  ביטול הארכה ל-15 שנה לרכב המשמש להוראת נהיגה ושינוי מועדים זמני וחד פעמי לבדיקות החורף.

  קראו עוד...

  שינויים והוספות לתמרורי התחבורה הציבורית

  השינויים וההוספות פורסמו ב-11.9.19 ועיקרם הענקת עדיפות לקווי השירות בנת"צים.

  קראו עוד...

  רישיון הרכב בדואר האלקטרוני

  החל מיום שני, 16 בספטמבר, ניתן לשלם את אגרת רישיון הרכב באתר האינטרנט של משרד התחבורה או במוקד הטלפוני 5678*, ולקבל מיידית את הרישיון בדואר האלקטרוני מבלי לצאת מהבית.

  קראו עוד...

  חדשות בתקנות

  אילו תעודות להציג במקרה של תאונה? הארכה לרכב לימוד נהיגה ולאמבולנס ובדיקות רפואיות למבקש רישיון נהיגה באמצעות האינטרנט.

  קראו עוד...

  עדיפות להולכי רגל במרחב העירוני

  משרד התחבורה מקדם בימים אלה מיזם מיוחד להפיכת מרחבים עירוניים בערים גדולות בארץ למרחבים שיתנו עדיפות להולכי הרגל, רוכבי האופניים ומשתמשי התחבורה הציבורית, על חשבון הרכב הפרטי.

  קראו עוד...

  תור לרישוי בטלפון

  לפי הודעת משרד התחבורה שפורסמה ב-29.7.19, מעתה ניתן להזמין תור למשרד הרישוי גם במוקד הטלפוני של משרד התחבורה, ולקבל שירות בתוך מספר דקות.

  קראו עוד...

  רכב שטח כחול לבן

  משרד התחבורה אישר אב טיפוס של רכב שטח מתוצרת כחול-לבן. הרכב החדש, מדגם "זיבר" תוכנן ויוצר בישראל, על ידי חברה ישראלית.

  קראו עוד...

  8 נוסעים במסחרי אחוד מעל 3.5 טון ועוד.

  תיקוני תקנות שפורסמו ב-11.6.19. בתוקף מ-11.7.19. ראו תיקונים נבחרים, המעניינים במיוחד (תיקונים טכניים נוספים ניתן לראות ברשומות, קובץ תקנות 8232).

  קראו עוד...

  תעודה מזהה ותעודת ביטוח ברכב... וזהו

  מ-1.7.19 החובה להחזיק ברכב רק תעודה מזהה ותעודת ביטוח + תעודות נוספות שניתנו לגבי כלי רכב מיוחדים תחול על כל כלי הרכב, ולא רק על רכב פרטי ואופנוע.

  קראו עוד...

  תקנות לקציני הבטיחות בתעבורה:

  ב-13.3.19 פורסמו תקנות התעבורה החדשות והמחודשות לקציני הבטיחות בתעבורה, אחרי עמל של חודשים ארוכים ארוכים בוועדת הכלכלה של הכנסת. גם התערבות של בית המשפט נדרשה. תחילתן של התקנות 9 חודשים מיום פרסומן, כלומר באמצע דצמבר 2019. הכנסו וקראו את חלק י' לתקנות התעבורה, כולו. ההוספות והשינויים שולבו בתוכו.

  קראו עוד...

  רישיון נהיגה לאופניים וקורקינט חשמליים

  לתקנה 39טז המורה על תנאים לרכיבה על אופניים חשמליים, ולתקנה 122א הדנה בקורקינט החשמלי נוספו שתי פסקאות הקובעות שעל הנוהג בכלים אלו להחזיק ברישיון נהיגה לאופנוע או לרכב נוסעים (לא כולל טרקטור) או שעליו לעבור בהצלחה מבחן עיוני לאחד מסוגי הרכב הנ"ל.

  קראו עוד...

  דיווח על סיום תכנית הליווי של נהג חדש רק בטלפון ובאינטרנט

  החל מ-1 בפברואר 2019, נהגים חדשים יצהירו על סיום תכנית הליווי באמצעות הטלפון הנייד או אתר האינטרנט בלבד, ולא במשרד הרישוי, כפי שהיה נהוג עד כה. זאת, במטרה להקל על התורים ולקצר את זמן ההמתנה במשרדי הרישוי.

  קראו עוד...

  איסור שיפוטי על שימוש ברכב

  בתיקון שפורסם ב-7.1.19 מחמירה פקודת התעבורה וקובעת כי הרשות לאסור שימוש ברכב לתקופה של 120 יום, ניתנת לבית המשפט בכל מקרה שבו יורשע אדם בעבירת תעבורה כלשהי, לאו דווקא מן התוספת השביעית.

  קראו עוד...

  מהדקים את הקסדות

  ב-18.12.18 פורסמו תיקונים לתקנות התעבורה ובהם הרחבה בעניין חבישת קסדות.

  קראו עוד...

  סוף לקסדת "החצי"

  ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה ב-19.11.18 תקנה האוסרת להשתמש בקסדת חצי בעת הרכיבה על אופנועים, קטנועים וטרקטורונים. זאת, במטרה להגביר את בטיחותם של רוכבי הרכב הדו-גלגלי בישראל.

  קראו עוד...

  מבחן עיוני מגיל 15 וחצי

  ב-22.10.18 פורסם ברשומות כי למבחן עיוני לדרגה A2 - אופנוע שנפח מנועו עד 125 סמ"ק שהספק מנועו אינו עולה על 11 קילווט ודרגה B - רכב מנועי שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 3,500 ק"ג, ניתן יהיה לגשת מגיל 15 וחצי.

  קראו עוד...

  החמרה בקנסות בעבירות אופניים וקורקינטים חשמליים

  פורסם ב-9.10.18

  קראו עוד...

  בטיחות באופניים חשמליים

  משרד התחבורה גיבש תכנית חדשה, הכוללת שורה של צעדים מעשיים שנועדו להגביר את בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים.

  קראו עוד...

  תשלום קנס בגין עבירת תעבורה אינו תנאי לחידוש רישיון נהיגה

  ב-22.8.18 פורסם ברשומות, בחתימת שר התחבורה, כי תקנה 172ב בטלה.

  קראו עוד...

  גריטת רכבי דיזל מזהמים

  בחודש אפריל 2018 פורסמו תקנות חדשות "חוק אוויר נקי" לפיהן רכב דיזל כבד, ישן ומזהם לא יוכל לחדש את רישיונו אלא אם כן יתקין מסנן חלקיקים אשר תפקידו צמצום זיהום האוויר. לחלופין, מי שלא יתקין מסנן יוכל לגרוט את הרכב ולקבל מענק גריטה לפי הענין. הוראת הנוהל שפורסמה ב-31.7.18 מצורפת.

  קראו עוד...

  מי אחראי על בעל החיים בדרך?

  לפקודת התעבורה נוסף סעיף 27ב1 הקובע את אחריות בעליו של בעל חיים או המחזיק בו במקרה של תאונת דרכים עו עבירת תעבורה.

  קראו עוד...

  מצלמות ומסכים כתחליף למראות תשקיף

  מעתה ניתן להתקין מצלמות ומסכים במקום מראות תשקיף ברכב, למעט אופנוע.

  קראו עוד...

  מהיום: רישיון נהיגה אזרחי לחיילים משוחררים ששירתו בצה"ל כנהגי רכב כבד

  ההסדר החדש יקל על הנהגים המשרתים בצה"ל, ירחיב את אפשרויות התעסוקה שלהם עם שחרורים, ויגדיל את מספר הנהגים המקצועיים בישראל.

  קראו עוד...

  החוסם בחניה רכב אחר - עבריין

  לרשימת העבירות המוגדרות בסעיף 62 לפקודת התעבורה נוספה עבירה: "אדם המחנה את רכבו באופן החוסם רכב אחר, ובכלל זה באופן שאינו מאפשר לנכה להיכנס לרכבו הנושא תג נכה או לצאת ממנו במקום חניה לנכים..." צפוי לעונש חמור.

  קראו עוד...

  חדשות בתקנות

  פורסמו ב-30.4.18, בתוקף מ-30.5.18. בין החדשות: "הרחבת השול", לעקוף מימין במקום לעבור מימין, היתר לרב שאינו מונית להעלות נוסע בתחנת מוניות ועוד.

  קראו עוד...