מידע לנוהג

 

 

ב.ב.ד – בטיחות בדרכים, המרכז להדרכה

 

10 פעולות חשובות לבטיחות בנהיגה

 

1. חגרו בכל נסיעה

 

חגורת הבטיחות מצילה חיים בכל רכב, בכל מושב ברכב ובכל נסיעה. המושב הבטוח יותר הוא האחורי, לכן זה מקומם של ילדים, עד גיל 8 לפחות, הילדים בטוחים רק כשהם חגורים במושב הבטיחות (תינוקות ופעוטים) ובמושב מגביה (בוסטר) לגדולים יותר.

 

2. הבטיחו ראות טובה

שמשות, פנסים ומראות נקיים מבטיחים ראות טובה יותר - תמיד, במיוחד בחשכה ובתנאי מזג אוויר קשים. הדלקת אורות חזית (נמוכים) ואחוריים מבטיחה ראות טובה בחשכה ובתנאי ראות קשים, ונראות טובה יותר בכל עת.

אדים מהשמשה הקדמית מסירים במהירות על-ידי הזרמת אוויר לעבר השמשות כשהמזגן פועל; מאחור - יש מפשיר אדים חשמלי. בכלל טוב לנהוג, גם בחורף, כשהחלון קצת פתוח.

 

3. הולכי-הרגל פגיעים יותר – היזהרו בהם

בין הולכי-הרגל הנפגעים רבים הילדים והזקנים. אין תאונת נזק בלבד עם הולך-רגל, הוא תמיד נפגע.

האטו ברחובות מגורים שמכוניות חונות לארכן, כי ילדים רצים לכביש.

הרשו לנוסעים לצאת רק לכיוון המדרכה.

לעולם אל תעקפו לפני מעבר-חצייה, במיוחד רכב שעצר כדי לאפשר להולכי-רגל לחצות.

שתפו פעולה עם התלמידים במשמרות הזה"ב.

 

4. שמרו על הצמיגים

הצמיגים הם הקשר של הרכב עם הכביש. צמיגים לקויים או לחץ ניפוח שאינו על-פי הוראות היצרן הופכים את הקשר לרופף ומסוכן. צמיגים יש לבדוק יום יום בעיניים. אחת לכמה ימים יש לבדוק את לחץ הניפוח ולהתאים אותו על-פי הוראות יצרן הרכב. צמיגים לקויים יש להחליף מייד, ללא דחייה ל"הזדמנות אחרת".

 

5. נהגו בצד ימין

"השטח המת" (השטח שאינו נראה) לעיני הנוהג ברכב גדול בצד ימין יותר מצד שמאל. נהיגה בצד ימין ככל האפשר – להוציא מקרים שבהם נאלץ הנוהג לעבור לנתיב אחר לצורך עקיפה או פניה שמאלה – חוסכת הפתעות מימין ובטוחה יותר.

 

  

6. הפעילו איתות, כשצריך

 

האיתות במחווני הכיוון (וינקרים) ובאורות הבלימה, הוא השפה שבה אנו פונים אל נוהגים אחרים ומסבירים להם את כוונותינו. האיתות חשוב ונחוץ תמיד, גם בשעה שאנחנו, אולי, חושבים ש"זה בסדר, הם יבינו".

האיתות הוא הֶרְגל טוב שאין לוותר עליו – תמיד כשנחוץ: לפני פנייה או סטייה.

 

 

7. יש סכנה בשוליים

 

עשרות נהגים ונוסעים נהרגו בשנים האחרונות מדי שנה בשולי הדרך, שעה שעצרו לתקן תקלה, להפסקה או מסיבה אחרת. אין לעצור בשולי הדרך אלא באין ברירה אחרת - בעת תקלה. אז יש לעצור רחוק ככל האפשר מהכביש, להפעיל את פנסי החירום (כל אורות האיתות), ללבוש אפוד זוהר, להציב משולש אזהרה מאחורי הרכב ולפעול מאד בזהירות מכלי-הרכב החולפים.

את הנוסעים כדאי לפנות מהרכב אל מקום מרוחק מהכביש, אם אין אפשרות להרחיקם אז יש למנוע מהם לצאת מהרכב.

 

 

8. שמרו רווח מהרכב שמלפנים

 

שמירת רווח בן 2 שניות לפחות מהרכב שמלפנים (סופרים: עשרים ואחת, עשרים ושתיים, עשרי…) , מאפשרת לנו לבלום בנחת בעת הצורך. עם רווח של שתי שניות לפחות אנו מתעייפים פחות, צורכים פחות דלק וגורמים לפחות בלאי ברכב, אנו רואים טוב יותר ובעיקר: נמנעים מתאונה עם הרכב שמלפנים ומונעים בלימות חירום ותאונות עם הרכב שמאחור.

 

 

9. הימנעו מהחלקה

 

להיחלץ מהחלקה קשה עד בלתי אפשרי. מי שהודרך ותִרגל במגרש מתאים, יודע את הפעולות הדרושות. אבל גם מי שיודע, מסוגל לעשות זאת בהצלחה רק במגרש. בכביש, כשכלי-רכב מימיננו ומשמאלנו, הולכי-רגל, עמודים, עצים ותמרורים, זו משימה קשה עד בלתי אפשרית.

להימנע מהחלקה, אפשר. כאשר הכביש רטוב וחלקלק מאטים כדי לא להידרש לבלימה חזקה, שומרים מרחק ובולמים בעדינות, מבצעים סיבובים לאט, ומאיצים במתינות.

 

 

10. עייפות והסח דעת

 

נהג עייף לא נוהג! במידה קלה מאד של עייפות (אחרי יום עבודה למשל) שומרים רווח גדול יותר, מתחילים לבלום בעת הצורך מוקדם יותר, ועושים הפסקות לרענון. את שיחת הטלפון, ה-SMS, תכנות ה-GPS, כיוון הרדיו ושאר עיסוקים. נשלים לפני הנסיעה או נשאיר לסופה או להפסקה.

 

 

חובת הזהירות. מה החוק אומר    תקנת התעבורה 21(ג):

"לא ינהג אדם רכב בקלות ראש או בלא זהירות, או ללא תשומת לב מספקת בהתחשב בכל הנסיבות ובין השאר בסוג הרכב, במטענו, בשיטת בלמיו ומצבם, באפשרות של עצירה נוחה ובטוחה והבחנה בתמרורים באותות שוטרים, בתנועת עוברי-דרך ובכל עצם הנמצא על-פני הדרך או סמוך לה ובמצב הדרך".

 

סעו לשלום

 

ב.ב.ד – בטיחות בדרכים, המרכז להדרכה

חדשות

 • הסעות שיתופיות

  החל מ-10 בינואר 18 יורשו נהגי רכב פרטי להסיע נוסעים "בשכר" תמורת השתתפות הנוסעים בעלויות הנסיעה.

  קראו עוד...

  שינויים והוספות לתקנות

  ב-28.11.17 פורסמו שינויים והוספות לתקנות, בהם מחיקה סופית של הרכב הפרטי הדו שימושי, תיקון הטעות לגבי הסעת 19 נוסעים באוטובוס זעיר בידי בעל רישיון נהיגה למונית וקיצור תוקף רישיון הרכב למשאית 19 טון ומעלה.

  קראו עוד...

  מערכות בטיחות גם ברכב קל

  ב-9.11.17, פורסמה תקנת תעבורה חדשה, 364(ח) לפיה החל מ-1 בינואר 2018, לא יירשמו בישראל כלי רכב מסוג M1 ו-N1 (פרטי ומסחרי בעלי משקל כולל מותר עד 3,500 ק"ג) אלא אם תותקן בהם מערכת בטיחות ("מובילאיי", "איווקס", "מובון"):

  קראו עוד...

  אורות גם ביום, תזכורת חורף:

  החל מיום רביעי הקרוב, 1 בנובמבר 2017, תחול החובה להדליק אורות גם ביום: את פנסי החזית ואו פנס תאורת יום* והפנסים האחוריים, עד 31 במרץ 2018, לפי הפירוט...

  קראו עוד...

  הנחה של 1,500 שקלים באגרת הרישוי לרכב עם מערכת בטיחות

  החל מ-25.9.17 ניתן לקבל הנחה בגובה של 1,500 שקלים באגרת הרישוי השנתית, לכלי רכב שיותקנו בו מערכות בטיחות מצילות חיים.

  קראו עוד...

  המרה קלה של רישיון הנהיגה

  עולים חדשים, תושבים חוזרים ושוהים חוקיים אחרים המחזיקים ברישיון נהיגה תקף במדינת המוצא שלהם עם וותק של חמש שנים לפחות, רשאים מעתה לקבל רישיון נהיגה ישראלי...

  קראו עוד...

  חובת המוסך להשתמש בחלפים שמספק לו הלקוח

  תקנות רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב (סירוב לתת שירות), פורסמו ב-27.8.17 ותחילתן ב-27.9.17, קובעות כי על מוסך לבצע פעולות ברכב תוך שימוש במוצר תעבורה (חלפים) שסיפק הלקוח.

  קראו עוד...

  הנפקת רישיונות רכב בסניפי הדואר

  החל מיום ראשון הקרוב, 20 באוגוסט 2017 ניתן יהיה להנפיק רישיונות רכב גם בסניפי דואר ישראל ברחבי הארץ. זאת, במסגרת הרחבת שיתוף הפעולה בין משרד התחבורה לדואר ישראל.

  קראו עוד...

  חדשות בעניין רישיונות נהיגה

  תיקונים אחדים הנוגעים לתוקפם של רישיונות נהיגה לזרים, המרת רישיונות נהיגה ובדיקות ראיה לבני 40 פורסמו ב-9.8.17

  קראו עוד...

  מחיר מרבי למערכת בטיחות 2,100 ש"ח

  משרד התחבורה קבע סכום מירבי של 2,100 שקלים, שיבואני המערכות יוכלו לגבות עבור התקנתן בכלי הרכב. יחד עם ההנחות שמעניקות חלק מחברות הביטוח, יזכה בעל הרכב להחזר מלא עבור התקנת המערכות.

  קראו עוד...

  רישיון נהיגה ללא חידוש עד סף זקנה

  בתכנית משרד התחבורה להעניק רישיון נהיגה לרכב פרטי ואופנוע עד גיל 70 ללא חידוש. מגיל 70 יידרשו בדיקות תקופתיות כנהוג היום.

  קראו עוד...

  לוחיות רישוי בנות 8 ספרות

  החל ב-9.7.17 ישראל עוברת ללוחית רישוי בת 8 ספרות. כל רכב חדש שיעלה על הכביש יקבל לוחית רישוי בת 8 ספרות, במקום 7 ספרות כיום.

  קראו עוד...

  שינויים והוספות לנקודות בעבירות תעבורה

  השינויים פורסמו ב-5 ביוני 2017, וייכנסו לתוקף ב-5 בינואר 2018. היכנסו לרשימה המעודכנת:

  קראו עוד...

  גושפנקא לשימושים בשול הדרך

  תקנה 33(ג) מתירה למי שלומד נהיגה או משתלם בנהיגה, כשהוא מלווה במורה נהיגה, לסטות לשול הדרך ולחזור לכביש על פי הוראת מורה הנהיגה. עתה נוספו עוד שתי הרשאות לנהיגה (או מעבר) בשול הדרך.

  קראו עוד...

  חדשות בתקנות:

  ב-28.2.17 פורסמו תקנות חדשות: 1. הגדרת יחידת הינע חיצונית לכיסא גלגלים; 2. רכב זעיר; 3. חובת מערכת התרעה על השארת ילדים ברכב להסעת תלמידים.

  קראו עוד...

  החלפת לוחית זיהוי ללא תשלום

  עקב סערה זוטא שהתעוררה ברשתות החברתיות, אנו מבקשים להזכיר ולהדגיש: הוראת נוהל מס' 31 של אגף הרכב ושרותי תחזוקה מורה למכוני הרישוי להחליף לוחית זיהוי שאינה תקינה בחדשה ללא תשלום.

  קראו עוד...