משפחתו של תום בדרך לחופשה השנתית

מהספרון: מכתבים מגן הנשמות

מאת: אשר אמדו

מכתבה של סבתא לתום

תום יקירי, שלום רב! מה שלומך, מתוק שלי? אני כל כך מתגעגעת אליך! צר לי על שלא כתבתי לך עד עתה.

גם עכשיו אני מתקשה לעשות זאת, אבל למרות הכול אזרתי עוז וחלטתי לשלוח לך מכתב קצר.

אני מרחפת בין שמים לארץ ולא מוצאת מרגוע. נשמתם של סבא ושל אבא שלך מרחפות פה גם הן ומנסות למצוא שלווה. אני פוגשת בהן לעתים רחוקות, ובפגישותינו החטופות אנו רק מחליפים בינינו מבטים קצרים. אני משוכנעת שאף הם, כמוני, חושבים עליך רבות; אך הם טרודים בענייניהם, ואני בענייניי.

תום, חמוד שלי, אני סקרנית לדעת איך מתנהלים חייך. גדלת בינתיים, ואני בטוחה שנשארת יפה כפי שהיית. אני זוכרת איך בגן הילדים נהגו הכול להתפעל מיופייך ומשערך הזהוב.

אני מרבה לחשוב גם על אמא ועל אחיך טים. אני מקווה שהוא חזק ובריא, וכי חזר לתפקד כפעם.

תום מתוק שלי! אני נזכרת, ושוב נזכרת, באותו יום שבו יצאנו שמחים מיוהנסבורג לדרבן לחופשה השנתית שלנו: אתה, אמא, אבא וטים במכוניתכם; ואני וסבא במכוניתנו. סבא חיכה זמן רב לחופשה הזו. לכבודה טיפל במכונית בקפידה רבה וקנה ערכת גולף חדשה.

תומי, אני זוכרת איך כשעצרנו בפונדק הדרכים  להפסקה, היית כל כך רעב, עד שביקשת קציצת המבורגר נוספת. אני ואמא הבטנו זו בזו, ומישהי מאתנו אמרה: "התיאבון חזר אליו".

 

המשכנו בטיול, אך לרוע מזלנו מיד כשהתחלנו בנסיעה על הכביש המהיר, אירע תקר באחד מגלגלי המכונית שלנו. אבא ואני נרתמנו לסייע לסבא במלאכת החלפת הגלגל. עמדנו אתו בין שתי המכוניות ופינינו חפצים בזהירות כדי להגיע לגלגל הרזרבי. אמא נשארה לשבת במושב האחורי והאכילה את טים מבקבוק.

הו תומי, מותק שלי, הכול התנהל כשורה עד הרגע הגורלי, שבו חבורת חיילים שיכורים התנגשה בכוח רב בחלקה האחורי של המכונית. מעוצמת המכה עף טים ככדור רוגבי היישר לעבר השמשה הקדמית ונפגע קשה בראשו. שלושתנו, שעמדנו בין שתי המכוניות, נמחצנו למוות. חלקים מאתנו- התעופפו לכל עבר: ידיים, רגליים...

אני זוכרת את כוחות ההצלה, את האמבולנסים, מנסים להנשים קודם כול את אבא שלך, אחר כך אותי, ולבסוף את סבא.

סבא מלמל כמה מילים, ולכן התעקשו במיוחד לנסות להחיותו. אך המאמצים לא עלו יפה. זמן קצר לאחר מכן התעופפה גם נשמתו אל על והדביקה את נשמתי שלי במעופה.

אבא גסס במשך כמה ימים בבית-החולים בדרבן, לשם הובל, אך גם את נשמתו פגשנו מאוחר יותר, מרחפת לידינו פה בגן.

תום שלי, הייתי שמחה אילו רק יכולתי לקבל ממך סימן כלשהו: ניע, חיוך קטן... אתה כבר גבר צעיר היום. הייתי רוצה לפגוש את חבריך. אולי את רעייתך או רעייתך-לעתיד. אני נשרפת: אש אוחזת בעצמותיי מגעגועים אליך.

שאלה נוספת מטרידה אותי בקשר אליך: מה למדת? תמיד אהבת חיות מחמד, ואני ואמא חשבנו שמתאים לך להיות וטרינר. האם אכן זה מה שאתה היום?

מיד לאחר התאונה חשבתי קודם כול עליך. שאלתי את עצמי איפה אתה, מה קרה לך, האם נפגעת, האם אתה חי... אלא שלמרבה המזל ברגע שבו הגעתי לגן הנשמות, הבנתי שניצלת.

הסקרנות שלך- היא שהצילה אותך. דילגת מעל מעקה הבטיחות שבשולי הדרך כדי לאסוף אבנים צבעוניות (ובאותה הזדמנות גם עשית פיפי). היית ילד תוסס וסקרן,

תומי. אין לך מושג עד כמה שמחתי על שהתעכבת בדקות גורליות אלו.

 

ומה אתי? אתה בוודאי שואל, סקרן לדעת מה עובר על סבתא שלך בימים אלה. ובכן, משעמם כאן למדי. אני מרחפת לי בינות העננים. לעתים הם אפורים ולפעמים לבנים. אני מאוד אוהבת את ענני הנוצה, כי דרכם, בין נוצה לנוצה, עולה בידי להגניב מבט קטן בנעשה שם למטה אצלכם.

אני מרבה להתפלל ומקדישה לתפילה שעות רבות, אבל במשך מרבית היום אני נחה. נחה וחושבת על כולכם: אתה, אמא, טים...

אגב, לא תאמין כמה שפות אני שומעת כאן סביבי. לא תיארתי לעצמי שיש שפות רבות כל כך בעולם.

תום חמוד, אני מקווה שאתם נזכרים בי לעתים. מסור דרישת שלום חמה לאמא, חבק אותה ואת טים ואמור לה שסבתא מרתה תמיד אבל תמיד תמשיך לאהוב אתכם. כשאפגוש את סבא ואת אבא בגן הנשמות, אמסור להם שכתבתי לך.

שהאל ישמור עליכם, פרח שלי! ממני האוהבת, חושבת, ומתגעגעת,

סבתא מרתה.

 

חדשות

 • תקנות לקציני הבטיחות בתעבורה:

  ב-13.3.19 פורסמו תקנות התעבורה החדשות והמחודשות לקציני הבטיחות בתעבורה, אחרי עמל של חודשים ארוכים ארוכים בוועדת הכלכלה של הכנסת. גם התערבות של בית המשפט נדרשה. תחילתן של התקנות 9 חודשים מיום פרסומן, כלומר באמצע דצמבר 2019. הכנסו וקראו את חלק י' לתקנות התעבורה, כולו. ההוספות והשינויים שולבו בתוכו.

  קראו עוד...

  רישיון נהיגה לאופניים וקורקינט חשמליים

  לתקנה 39טז המורה על תנאים לרכיבה על אופניים חשמליים, ולתקנה 122א הדנה בקורקינט החשמלי נוספו שתי פסקאות הקובעות שעל הנוהג בכלים אלו להחזיק ברישיון נהיגה לאופנוע או לרכב נוסעים (לא כולל טרקטור) או שעליו לעבור בהצלחה מבחן עיוני לאחד מסוגי הרכב הנ"ל.

  קראו עוד...

  דיווח על סיום תכנית הליווי של נהג חדש רק בטלפון ובאינטרנט

  החל מ-1 בפברואר 2019, נהגים חדשים יצהירו על סיום תכנית הליווי באמצעות הטלפון הנייד או אתר האינטרנט בלבד, ולא במשרד הרישוי, כפי שהיה נהוג עד כה. זאת, במטרה להקל על התורים ולקצר את זמן ההמתנה במשרדי הרישוי.

  קראו עוד...

  איסור שיפוטי על שימוש ברכב

  בתיקון שפורסם ב-7.1.19 מחמירה פקודת התעבורה וקובעת כי הרשות לאסור שימוש ברכב לתקופה של 120 יום, ניתנת לבית המשפט בכל מקרה שבו יורשע אדם בעבירת תעבורה כלשהי, לאו דווקא מן התוספת השביעית.

  קראו עוד...

  מהדקים את הקסדות

  ב-18.12.18 פורסמו תיקונים לתקנות התעבורה ובהם הרחבה בעניין חבישת קסדות.

  קראו עוד...

  סוף לקסדת "החצי"

  ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה ב-19.11.18 תקנה האוסרת להשתמש בקסדת חצי בעת הרכיבה על אופנועים, קטנועים וטרקטורונים. זאת, במטרה להגביר את בטיחותם של רוכבי הרכב הדו-גלגלי בישראל.

  קראו עוד...

  הדלקת אורות גם ביום

  תזכורת: החל מ-1 בנובמבר עד 31 במרץ מדליקים אורות חזית ואור אחורי כל היום. החובה חלה על מונית, אוטובוס ורכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר 15 טון ומעלה, בכל דרך. על רכב אחר חלה החובה רק בדרך שאינה עירונית. אופנועים חייבים בהדלקת האורות כל השנה.

  קראו עוד...

  מבחן עיוני מגיל 15 וחצי

  ב-22.10.18 פורסם ברשומות כי למבחן עיוני לדרגה A2 - אופנוע שנפח מנועו עד 125 סמ"ק שהספק מנועו אינו עולה על 11 קילווט ודרגה B - רכב מנועי שמשקלו הכולל המותר אינו עולה על 3,500 ק"ג, ניתן יהיה לגשת מגיל 15 וחצי.

  קראו עוד...

  התכנית הלאומית לרוכבי אופניים חשמליים וקורקינטים

  הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון, 14.10.28, את עיקרי התכנית הלאומית של משרד התחבורה להגברת בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים הממונעים ומשתמשי הדרך. הצעת ההחלטה קובעת כי התכנית תיושם ללא דיחוי.

  קראו עוד...

  שני טסטים שנתיים למשאית – הגזירה בוטלה!

  תקנה 276 השנויה במחלוקת, שפורסמה ב-28.11.17, ולפיה החל מתחילת 2018 רישיון רכב או חידושו לרכב מסחרי שמשקלו הכולל המותר 10,000 ק"ג או יותר יהיה לתקופה של חצי שנה במקום לשנה שלמה – בוטלה!

  קראו עוד...

  החמרה בקנסות בעבירות אופניים וקורקינטים חשמליים

  פורסם ב-9.10.18

  קראו עוד...

  בטיחות באופניים חשמליים

  משרד התחבורה גיבש תכנית חדשה, הכוללת שורה של צעדים מעשיים שנועדו להגביר את בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים.

  קראו עוד...

  תשלום קנס בגין עבירת תעבורה אינו תנאי לחידוש רישיון נהיגה

  ב-22.8.18 פורסם ברשומות, בחתימת שר התחבורה, כי תקנה 172ב בטלה.

  קראו עוד...

  גריטת רכבי דיזל מזהמים

  בחודש אפריל 2018 פורסמו תקנות חדשות "חוק אוויר נקי" לפיהן רכב דיזל כבד, ישן ומזהם לא יוכל לחדש את רישיונו אלא אם כן יתקין מסנן חלקיקים אשר תפקידו צמצום זיהום האוויר. לחלופין, מי שלא יתקין מסנן יוכל לגרוט את הרכב ולקבל מענק גריטה לפי הענין. הוראת הנוהל שפורסמה ב-31.7.18 מצורפת.

  קראו עוד...

  אילו מסמכים חייבים להימצא בידיו של נהג?

  מאז ומתמיד למדנו, לימדנו והורגלנו שבידי הנוהג ברכב צריכים להימצא בכל עת רישיון הנהיגה, רישיון הרכב, תעודת הביטוח, ותעודות ומסמכים נוספים, אם ניתנו, לגבי רישיון הנהיגה או הרכב. עתה, תקנה 9(א) לתקנות התעבורה שונתה. התקנה פורסמה ב-28.6.18. למשך שנה מיום הפרסום התקנה תקפה רק לנהיגת רכב פרטי ואופנוע. בתום השנה היא תחול על כל סוגי הרכב, אלא אם בינתיים ייקבע אחרת.

  קראו עוד...

  רפורמה במבחני הנהיגה

  התקנות המורות על ביצוע הרפורמה פורסמו בתקנות חדשות ב-17.6.18 ותקפן החל מ-15.7.18.

  קראו עוד...

  מי אחראי על בעל החיים בדרך?

  לפקודת התעבורה נוסף סעיף 27ב1 הקובע את אחריות בעליו של בעל חיים או המחזיק בו במקרה של תאונת דרכים עו עבירת תעבורה.

  קראו עוד...

  מצלמות ומסכים כתחליף למראות תשקיף

  מעתה ניתן להתקין מצלמות ומסכים במקום מראות תשקיף ברכב, למעט אופנוע.

  קראו עוד...

  מהיום: רישיון נהיגה אזרחי לחיילים משוחררים ששירתו בצה"ל כנהגי רכב כבד

  ההסדר החדש יקל על הנהגים המשרתים בצה"ל, ירחיב את אפשרויות התעסוקה שלהם עם שחרורים, ויגדיל את מספר הנהגים המקצועיים בישראל.

  קראו עוד...

  ספר חדש להוראת זהירות לכיתות א' ב'

  הספר "סימני דרך" מיועד לתלמידי כיתות א' ב' להוראת זהירות בדרכים. נושאי הלימוד מועברים באמצעי למידה מגוונים, השוזרים שירים וסיפורים, משחקים ועבודות יצירה. לספר נלווה מד"ל מפורט.

  קראו עוד...

  החוסם בחניה רכב אחר - עבריין

  לרשימת העבירות המוגדרות בסעיף 62 לפקודת התעבורה נוספה עבירה: "אדם המחנה את רכבו באופן החוסם רכב אחר, ובכלל זה באופן שאינו מאפשר לנכה להיכנס לרכבו הנושא תג נכה או לצאת ממנו במקום חניה לנכים..." צפוי לעונש חמור.

  קראו עוד...

  חדשות בתקנות

  פורסמו ב-30.4.18, בתוקף מ-30.5.18. בין החדשות: "הרחבת השול", לעקוף מימין במקום לעבור מימין, היתר לרב שאינו מונית להעלות נוסע בתחנת מוניות ועוד.

  קראו עוד...

  7 מכוני רישוי חדשים ברחבי הארץ

  משרד התחבורה מפרסם מכרזים להקמת שבעה מכוני רישוי חדשים לרכב, הכוללים מסלולים נפרדים לרכב פרטי, רכב משא ורכב דו גלגלי. במטרה לשפר את השירות לציבור הנהגים.

  קראו עוד...

  רכב שב"ס = רכב בטחון

  תיקונים אחדים בתקנות התעבורה שפורסמו ב-13.3.18 מקנים לרכב שב"ס (שירות בתי הסוהר) זכויות בדרך של רכב בטחון.

  קראו עוד...