משפחתו של תום בדרך לחופשה השנתית

מהספרון: מכתבים מגן הנשמות

מאת: אשר אמדו

מכתבה של סבתא לתום

תום יקירי, שלום רב! מה שלומך, מתוק שלי? אני כל כך מתגעגעת אליך! צר לי על שלא כתבתי לך עד עתה.

גם עכשיו אני מתקשה לעשות זאת, אבל למרות הכול אזרתי עוז וחלטתי לשלוח לך מכתב קצר.

אני מרחפת בין שמים לארץ ולא מוצאת מרגוע. נשמתם של סבא ושל אבא שלך מרחפות פה גם הן ומנסות למצוא שלווה. אני פוגשת בהן לעתים רחוקות, ובפגישותינו החטופות אנו רק מחליפים בינינו מבטים קצרים. אני משוכנעת שאף הם, כמוני, חושבים עליך רבות; אך הם טרודים בענייניהם, ואני בענייניי.

תום, חמוד שלי, אני סקרנית לדעת איך מתנהלים חייך. גדלת בינתיים, ואני בטוחה שנשארת יפה כפי שהיית. אני זוכרת איך בגן הילדים נהגו הכול להתפעל מיופייך ומשערך הזהוב.

אני מרבה לחשוב גם על אמא ועל אחיך טים. אני מקווה שהוא חזק ובריא, וכי חזר לתפקד כפעם.

תום מתוק שלי! אני נזכרת, ושוב נזכרת, באותו יום שבו יצאנו שמחים מיוהנסבורג לדרבן לחופשה השנתית שלנו: אתה, אמא, אבא וטים במכוניתכם; ואני וסבא במכוניתנו. סבא חיכה זמן רב לחופשה הזו. לכבודה טיפל במכונית בקפידה רבה וקנה ערכת גולף חדשה.

תומי, אני זוכרת איך כשעצרנו בפונדק הדרכים  להפסקה, היית כל כך רעב, עד שביקשת קציצת המבורגר נוספת. אני ואמא הבטנו זו בזו, ומישהי מאתנו אמרה: "התיאבון חזר אליו".

 

המשכנו בטיול, אך לרוע מזלנו מיד כשהתחלנו בנסיעה על הכביש המהיר, אירע תקר באחד מגלגלי המכונית שלנו. אבא ואני נרתמנו לסייע לסבא במלאכת החלפת הגלגל. עמדנו אתו בין שתי המכוניות ופינינו חפצים בזהירות כדי להגיע לגלגל הרזרבי. אמא נשארה לשבת במושב האחורי והאכילה את טים מבקבוק.

הו תומי, מותק שלי, הכול התנהל כשורה עד הרגע הגורלי, שבו חבורת חיילים שיכורים התנגשה בכוח רב בחלקה האחורי של המכונית. מעוצמת המכה עף טים ככדור רוגבי היישר לעבר השמשה הקדמית ונפגע קשה בראשו. שלושתנו, שעמדנו בין שתי המכוניות, נמחצנו למוות. חלקים מאתנו- התעופפו לכל עבר: ידיים, רגליים...

אני זוכרת את כוחות ההצלה, את האמבולנסים, מנסים להנשים קודם כול את אבא שלך, אחר כך אותי, ולבסוף את סבא.

סבא מלמל כמה מילים, ולכן התעקשו במיוחד לנסות להחיותו. אך המאמצים לא עלו יפה. זמן קצר לאחר מכן התעופפה גם נשמתו אל על והדביקה את נשמתי שלי במעופה.

אבא גסס במשך כמה ימים בבית-החולים בדרבן, לשם הובל, אך גם את נשמתו פגשנו מאוחר יותר, מרחפת לידינו פה בגן.

תום שלי, הייתי שמחה אילו רק יכולתי לקבל ממך סימן כלשהו: ניע, חיוך קטן... אתה כבר גבר צעיר היום. הייתי רוצה לפגוש את חבריך. אולי את רעייתך או רעייתך-לעתיד. אני נשרפת: אש אוחזת בעצמותיי מגעגועים אליך.

שאלה נוספת מטרידה אותי בקשר אליך: מה למדת? תמיד אהבת חיות מחמד, ואני ואמא חשבנו שמתאים לך להיות וטרינר. האם אכן זה מה שאתה היום?

מיד לאחר התאונה חשבתי קודם כול עליך. שאלתי את עצמי איפה אתה, מה קרה לך, האם נפגעת, האם אתה חי... אלא שלמרבה המזל ברגע שבו הגעתי לגן הנשמות, הבנתי שניצלת.

הסקרנות שלך- היא שהצילה אותך. דילגת מעל מעקה הבטיחות שבשולי הדרך כדי לאסוף אבנים צבעוניות (ובאותה הזדמנות גם עשית פיפי). היית ילד תוסס וסקרן,

תומי. אין לך מושג עד כמה שמחתי על שהתעכבת בדקות גורליות אלו.

 

ומה אתי? אתה בוודאי שואל, סקרן לדעת מה עובר על סבתא שלך בימים אלה. ובכן, משעמם כאן למדי. אני מרחפת לי בינות העננים. לעתים הם אפורים ולפעמים לבנים. אני מאוד אוהבת את ענני הנוצה, כי דרכם, בין נוצה לנוצה, עולה בידי להגניב מבט קטן בנעשה שם למטה אצלכם.

אני מרבה להתפלל ומקדישה לתפילה שעות רבות, אבל במשך מרבית היום אני נחה. נחה וחושבת על כולכם: אתה, אמא, טים...

אגב, לא תאמין כמה שפות אני שומעת כאן סביבי. לא תיארתי לעצמי שיש שפות רבות כל כך בעולם.

תום חמוד, אני מקווה שאתם נזכרים בי לעתים. מסור דרישת שלום חמה לאמא, חבק אותה ואת טים ואמור לה שסבתא מרתה תמיד אבל תמיד תמשיך לאהוב אתכם. כשאפגוש את סבא ואת אבא בגן הנשמות, אמסור להם שכתבתי לך.

שהאל ישמור עליכם, פרח שלי! ממני האוהבת, חושבת, ומתגעגעת,

סבתא מרתה.

 

חדשות

 • הנפקת רישיונות רכב בסניפי הדואר

  החל מיום ראשון הקרוב, 20 באוגוסט 2017 ניתן יהיה להנפיק רישיונות רכב גם בסניפי דואר ישראל ברחבי הארץ. זאת, במסגרת הרחבת שיתוף הפעולה בין משרד התחבורה לדואר ישראל.

  קראו עוד...

  חדשות בעניין רישיונות נהיגה

  תיקונים אחדים הנוגעים לתוקפם של רישיונות נהיגה לזרים, המרת רישיונות נהיגה ובדיקות ראיה לבני 40 פורסמו ב-9.8.17

  קראו עוד...

  מחיר מרבי למערכת בטיחות 2,100 ש"ח

  משרד התחבורה קבע סכום מירבי של 2,100 שקלים, שיבואני המערכות יוכלו לגבות עבור התקנתן בכלי הרכב. יחד עם ההנחות שמעניקות חלק מחברות הביטוח, יזכה בעל הרכב להחזר מלא עבור התקנת המערכות.

  קראו עוד...

  רישיון נהיגה ללא חידוש עד סף זקנה

  בתכנית משרד התחבורה להעניק רישיון נהיגה לרכב פרטי ואופנוע עד גיל 70 ללא חידוש. מגיל 70 יידרשו בדיקות תקופתיות כנהוג היום.

  קראו עוד...

  לוחיות רישוי בנות 8 ספרות

  החל ב-9.7.17 ישראל עוברת ללוחית רישוי בת 8 ספרות. כל רכב חדש שיעלה על הכביש יקבל לוחית רישוי בת 8 ספרות, במקום 7 ספרות כיום.

  קראו עוד...

  שינויים והוספות לנקודות בעבירות תעבורה

  השינויים פורסמו ב-5 ביוני 2017, וייכנסו לתוקף ב-5 בינואר 2018. היכנסו לרשימה המעודכנת:

  קראו עוד...

  כביש מס' 1 רחב יותר, מהיר יותר, נוח ובטוח

  ביום ראשון בלילה (4 ביוני), יפתחו לתנועה שלושה נתיבים של כביש מספר 1, בקטע שבין מוצא לשער הגיא. ביום חמישי בבוקר (8 ביוני), יפתחו לתנועה שלושה נתיבים של קטע הדרך המקביל, בין שער הגיא למוצא. בקטעי הכביש החדשים תועלה המהירות המרבית המותרת ל-100 ו-110 קמ"ש (למעט מנהרות הראל) בהתאם לתנאי הדרך.

  קראו עוד...

  תאונות דרכים עם נפגעים - סיכום שנת 2016

  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: עלייה של 4% במספר ההרוגים בתאונות דרכים בשנת 2016 וירידה של כ-0.8% בתאונות דרכים עם נפגעים, לעומת שנת 2015.

  קראו עוד...

  גושפנקא לשימושים בשול הדרך

  תקנה 33(ג) מתירה למי שלומד נהיגה או משתלם בנהיגה, כשהוא מלווה במורה נהיגה, לסטות לשול הדרך ולחזור לכביש על פי הוראת מורה הנהיגה. עתה נוספו עוד שתי הרשאות לנהיגה (או מעבר) בשול הדרך.

  קראו עוד...

  חדשות בתקנות:

  ב-28.2.17 פורסמו תקנות חדשות: 1. הגדרת יחידת הינע חיצונית לכיסא גלגלים; 2. רכב זעיר; 3. חובת מערכת התרעה על השארת ילדים ברכב להסעת תלמידים.

  קראו עוד...

  ייקור העבריינות

  ב-22.2.17 פורסמו קנסות התעבורה החדשים על פי החלטת ועדת הכלכלה של הכנסת. הקנסות החדשים בתוקף החל מ-24.3.17. הבשורה הרעה לעברייני התנועה היא העלאת פסגת הקנס מ-1,000 ש"ח ל-1,500 ש"ח.

  קראו עוד...

  המרת רישיון נהיגה מזורזת לחיילים עולים חדשים

  בשורה טובה לחיילים עולים חדשים. חיילי צה"ל, בעלי רישיון נהיגה זר יוכלו לבצע ביום חמישי 16 בפברואר מבחן נהיגה מעשי ("טסט") ולקבל רישיון נהיגה ישראלי בתוך מספר שעות. זאת, במסגרת "יום סידורים לחיילים בודדים".

  קראו עוד...

  הנפקת רישיון נהיגה גם בדואר ישראל

  במסגרת שיתוף פעולה בין משרד התחבורה לחברת דואר ישראל, החל מ-8.2.17 יוכל כל נהג שתוקף רישיונו פג ולא קיבל את רישיון הנהיגה לכתובתו או נהג שרישיונו, אבד, נגנב או נפגם להנפיק רישיון נהיגה בסניפי הדואר ברחבי הארץ.

  קראו עוד...

  החלפת לוחית זיהוי ללא תשלום

  עקב סערה זוטא שהתעוררה ברשתות החברתיות, אנו מבקשים להזכיר ולהדגיש: הוראת נוהל מס' 31 של אגף הרכב ושרותי תחזוקה מורה למכוני הרישוי להחליף לוחית זיהוי שאינה תקינה בחדשה ללא תשלום.

  קראו עוד...

  אין עוד מסמכים מצולמים בידי נוהג ברכב תאגיד

  ב-24.1.17 הופץ ע"י מנהל תחום קציני בטיחות בתעבורה במשרד התחבורה מסמך שלפיו יש להפסיק את הנוהג לתת מסמכים מצולמים בידי הנוהג ברכב תאגיד המעסיק קצין בטיחות.

  קראו עוד...

  קנסות מכבידים יותר

  ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את הצו להחמיר ענישה על עבירות נהיגה חמורות. ההחמרה טרם פורסמה ולפיכך תקפים עדיין שעורי הקנס הקודמים. כשהקנסות החדשים ייכנסו לתוקף נדווח כאן. הסקרנים יכולים להיכנס וללמוד על גובהן החדש של הקנסות.

  קראו עוד...

  תיקונים בדיני התעבורה

  ב-29.12.16 פורסמו תיקונים בדיני התעבורה בנושאים מנהליים בדרך כלל. בחרנו להציג כאן את החשובים שבתיקונים.

  קראו עוד...

  מידע תעבורתי לקציני בטיחות

  חלק י' בתקנות התעבורה קובע סדרי בטיחות בהפעלת כלי רכב במפעלים ודן במהות של קצין הבטיחות במפעל ובתפקידיו השונים. ב-20.12.16 פורסמו הוספות לחלק זה, לפיהן יהיה על קצין הבטיחות לבדוק את את פרטי רישיון הנהיגה שלו וכן את המידע התעבורתי על נהגים חדשים וותיקים.

  קראו עוד...

  אופנועים בנת"צים של תל אביב

  משרד התחבורה מרחיב את הפיילוט המתיר נסיעת רכב דו-גלגלי בנתיבי תחבורה ציבורית בכל הנת"צים שבתל אביב. זאת, בעקבות ניסוי מוצלח שנערך בחודשים האחרונים.

  קראו עוד...